Граніти поліхромні (GP)
Як декоративне каміння високо цінуються граніти поліхромні (GP) (polychrome granite, граниты полихромные). Крім сірих та червоних, зустрічаються граніти, які забарвлені у рожевий, помаранчевий, жовтуватий, коричневий та зеленуватий кольори. Для гранітів властиві явнокристалічні середньо- та крупнозернисті структури, завдяки яким зерна породоутворюючих мінералів розрізняються неозброєним оком. Причому, характерного кристалічного вигляду граніту надають зерна польових шпатів, які на свіжому зламі демонструють притаманну їм досконалу спайність. Зазвичай, граніт являє собою рівномірно-зернисту породу.
Граніт – магматична гірська порода плутонічного класу глибинності, головними породоутворюючими мінералами якої є кварц (25-35%), кислий плагіоклаз (5-65%) та K-Na польовий шпат (5-65%). Звичайними другорядними мінералами гранітів є біотит та рогова обманка, сумарний вміст яких не перевищує 10%. До складу деяких різновидів гранітів у другорядних та акцесорних кількостях також можуть входити мусковіт, турмалін, кордієрит, гранат, піроксени.
Найбільш важливі фізико-механічні характеристики гранітів визначаються їх кварц-польовошпатовим складом та однорідною кристалічною структурою.Відповідно до своєї міцності (σст=100-300 МПа), об’ємної ваги (2,53-2,72 т/м3), пористості (0,2-4%) та водопоглинення (0,15-1,3%) більшість гранітів належать до категорії міцного та важкого декоративного каміння з низькою пористістю та водопоглиненням. Два останніх показника визначають добру морозостійкість гранітів. Враховуючі їх високу хімічну стійкість, не дивно, що граніти є одним з найбільш довговічних представників природного декоративного каміння.
Граніти поліхромні (GP), які наразі використовуються у якості декоративного каміння, за рівнем радіоактивності належать до 1 класу (Ас ≤ 370 Бк/кг), тобто є придатними для будівництва жилих та громадських будівель, а також усіх інших видів будівництва без обмежень. граніти поліхромні (GP)